Na Konopišti najdete unikátní motocyklové muzeum, kde je vystavena část největší české sbírky motocyklů. V obou muzeích je vystaveno v současné době celkem okolo 200 motocyklů a další exponáty. Muzeum na Konopišti je zároveň oficiálním továrním muzeem značky Jawa.
Tovární muzeum Jawa Konopiště je zaměřeno na reprezentativní ukázky z historie značky Jawa, a to jak exponátů, tak historických materiálů, při použití video prezentace velkoprostorovou projekcí v českém, anglickém a německém jazyce. Dalším nosným tématem muzea je zdokumentování závodních úspěchů českých motocyklových značek ve 20. století (unikátní exponáty, trofeje, historické dokumenty).
Motocyklové a technické muzeum Netvořice je orientováno vedle motocyklů (120 kusů) také na automobily, tříkolky, invalidní vozíky, motocykly se sajdkárem, speciální stabilní motory, současnou produkci značky Jawa, historické traktory a technicky historické zajímavosti. Část exponátů v obou muzeích je zcela unikátních a lze je vidět pouze v našich expozicích.
V obou muzeích je vystaveno v současné době celkem okolo 200 motocyklů +další exponáty. Muzeum na Konopišti je zároveň oficiálním továrním muzeem značky Jawa. Návštěvník jednoho muzea má automaticky nárok na 50% slevu na vstupné v druhém muzeu.
.
Pivovar Ferdinand v Benešově - výroba skutečného piva
http://www.pivovarferdinand.cz/
Pivovarnictví v Benešově má dlouhou tradici. Není známo, kdo a kdy pivo první vařil, víme pouze, že původně feudální právo vařit pivo přešlo koncem 14. století do rukou měšťanů.
Mnoho domácností si dokonce vařilo pivo samo doma ve speciálních místnostech, tzv. „pivovarech“. Z roku 1569 je doloženo i pěstování vlastního chmele. Pivovar pochází z počátku 20. století, kdy do města přesídlila z konopišťského podzámčí průmyslová výroba. Postavila jej jihlavská firma Ing. Rosenberga podle vlastních plánů. Hlavní budova je postavena v typickém středoevropském industriálním slohu přelomu století, který se vyznačoval zájmem o elementární dekor. Po roce 1990 začal pivovar užívat značku „Ferdinand“.
V současné době se v pivovaru vyrábí celkem sedm druhů piv. Jsou to jednak piva světlá - nealko, 10%,11%,12% a dále Tmavý ležák 11% a polotmavý ležák 13% s názvem Sedm kulía nově Světlý speciál 15% d´Este. Pivovar také vyrábí limo oranž a malina. Součástí pivovaru je i humnová sladovna, která vyrábí cca 2000 tun sladu ročně. Exkurze v pivovaru je nutné telefonicky předem domluvit. Během prohlídky ochutnáte místní pivo a v podnikové prodejně si můžete zakoupit také propagační předměty.
Prostřednictvím malé naučné stezky ve dvoře pivovaru se dozvíte, z čeho a jak se benešovské pivo vaří, uvidíte i malou chmelnici a obrazový model pivovaru z roku 1897. Po předchozí dohodě je možná exkurze celého pivovaru s průvodcem.
.
Benešov
Město v Posázaví je známé zejména díky blízkému romantickému zámku Konopiště. Z městských památek přitahuje největší pozornost torzo presbytáře gotického klášterního kostela minoritů na Karlově, moderní dobu naopak zastupuje Muzeum umění a designu, zaměřené na tvorbu 20. století a současnost.
Co musíte vidět v Benešově
Upravené Masarykovo náměstí obklopují převážně domy z 19. a 20. století, výjimkou jebarokní piaristická kolej s chrámem sv. Anny od G. B. Alliprandiho a několikrát upravovaná Stará radnice. Nová radnice byla obnovena J. Pleskotem dle projektu, který získal Grand Prix obce architektů za rok 1995. Museum umění a designu vám představí osobnosti české moderní grafiky a československé fotografie 20. století i regionální umění Benešovska, prohlédnout si můžete i sbírku logotypů a další expozice. Navštívit můžete i Benešovský pivovar Ferdinand.
Doporučujeme také Benešovský turistický Ekovláček! V Benešově vás zaveze také na nejvýznamnější památky jako např. k pivovaru Ferdinand, kde zjistíte, jak a z čeho se benešovské pivo vaří nebo třeba ke kostelu sv. Anny. V zámeckém parku si pak můžete projít naučné stezky, pozdravit medvěda Jiřího nebo se kochat květinami v Růžové zahradě.