Světová hudba pro 4 saxofony 7.11.2024 od 18,30 h. Gershwin, filmová hudba a jazz v nádherném barokním refektáři
499 Kč místo 700 Kč
sleva 29%
ZobrazitKONCERT VARHANNÍ HUDBY S MOHUTNÝM
ZVUKEM LESNÍHO ROHU A OPERNÍMI ÁRIEMI
V KRÁSNÉM PROSTORU STAROBYLÉHO KOSTEL SV. KLIMENTA
(wc, možno přitopit, kdyby byl chladný duben)
Trio CANTO CORNO E ORGANO
Věra Trojanová - varhany pochází z Velkého Meziříčí a po studiích na brněnské konzervatoři a JAMU získala řadu ocenění, rozvíjí koncertní činnost v ČR i zahraničí a je pedagogicky činná.
Tomáš Kyral - hornista působí jako 1. hornista Státní Opery Praha, dále působil jako sólohornista Pražského komorního orchestru a je členem několika komorních orchestrům, j. Bavorského komorního orchestru Bad Brueckenau.
Věra Kyralová - mezzosoprán - působila 3 sezóny v Hudebním divadle Karlíně, kromě operního repertoáru tak má na svém kontě řadu operetních rolí. Od roku 1992 je členkou opery Národního divadla v Praze, se kterou účinkuje v mnoha zemích světa v Evropě i mimo ni.
Kostel sv. Klimenta (Klimentská ulice u Revoluční ulice)
Václav Hollar (1607-1677), slavný český malíř a grafik, nakreslil v roce 1636 mimo jiné pohled na Prahu proti proudu řeky směrem ke hradu. V popředí je vidět mlýny a mohutnou vodárenskou věž. V jejím sousedství trčí věž malého kostelíka. Je to kostel sv. Klimenta. Jak starý byl klimentský kostel v době, kdy jej Hollar kreslil?
Na tuto otázku nedovedeme dnes zcela přesně odpovědět. Po archeologickém průzkumu, který tu byl konán v roce 1976 je pravděpodobné, že kostel sv. Klimenta je, vedle Vyšehradu, „nejstarší známou svatyní na pravém břehu Vltavy“ v Praze a že se tím patrně řadí „mezi nejstarší kostely Klimentského zasvěcení v Čechách“. (Huml: Archeologické rozhledy 1977).
.
Po Husově smrti se stal kostelem husitským a zůstal jím až do začátku katolické protireformace v r. 1621. Od té doby se byl sv. Kliment chrámem římskokatolickým. Vybavení kostela ustoupilo novým oltářům. V r. 1717 jich tu bylo pět, jeden z nich zasvěcený Janu Nepomuckému. Roku 1784 byl kostel odsvěcen, koupen mlynářem Václavem Michalovicem za 700 zlatých, ten jej upravil na sýpku a skladiště.
V srpnu r. 1850 koupil kostel sv. Klimenta v Tůních, jak se tu říkalo, farář Bedřich Vilém Košut. Zaplatil za něj 27 500 zlatých, získaných sbírkou mezi Pražany. Tak se stal opět evangelickým kostelem a zůstává jím dodnes.
Počátkem dvacátého století započalo úsilí o sjednocení českých evangelíků augsburského a reformovaného vyznání. Klimentská farnost při tom sehrála velkou roli. Na faře se sešli zástupci luterské a reformované církve a vypracovali rezoluci volající po zřízení české evangelické církve. V prosinci 1918 byla spojením obou církví ustavena jedna Českobratrská církev evangelická. Jejím prvním synodním seniorem se stal klimentský farář Josef Souček. Po něm se tu vystřídala řada farářů: Dr. František Bednář (1919-1927), T. B. Kašpar (1927-1931), Dr. Josef Křenek (1932-1939), Dr. Štěpán Šoltész (1940-1958), Jan Miřejovský (1958-1982), Jaroslav Čihák (1982-1988), Blahoslav Hájek (1988-2002), Eva Halamová (2002-2015), Pavel Dvořáček (2015-).
Zrušení východní kruchty, vestavěné do apsidy kostela, si vyžádalo demontáž varhan. Byl to nástroj firmy K. Petr na Žižkově. Na ně hrával přes padesát let skladatel a hudební znalec prof. Jaromír Urbanec. Jednou na ně hrál i Dr. Albert Schweitzer. Ukázalo se, že varhany mají svůj čas za sebou a že bude třeba opatřit nové. Sbor se k tomu rozhodl 1979. Požádal prof. Dr. Jiřího Reinbergera o posudek, ten vyzněl pro varhany nové. Byly objednány u firmy Varhany-Krnov (Rieger-Klos) a za finanční pomoci různých přátel v cizině zakoupeny. Kolaudace varhan proběhla v r. 1980. Jsou to neobarokní varhany s mechanickou trakturou, tónovou i rejstříkovou, mají tři manuály, pedál a 27 znějících rejstříků.
.
pořádá pravidelně koncerty tématické (např. vánoční, adventní), klasické, jazzové a swingové hudby v unikátních prostorách Prahy, ale i jiných měst již od roku 2001
Tato hudba přispívá blahodárně k vašemu odpočinku v hektických dnech a můžete ji třeba považovat za jistý druh relaxační hudby.
Přijďte si odpočinou od běžného shonu!
Voucher je taktéž krásný dárek pro vaše blízké a udělá jim určitě radost.
KDE VOUCHER UPLATNÍTE?
Kostel sv. Klimenta
Klimentská ulice (u Revoluční ulice), Praha 1
V den konání koncertu: st 19. 4. 2017 18:30 hod
Koncert potrvá asi 60 minut.
Kostel může být vytápěný
Voucher platí jako vstupenka
Vstupenky nejsou číslovány, sál je otevřen zhruba 20 minut před koncertem
NA VOUCHERU NENÍ UVEDENA ANI CENA, ANI JMÉNO KUPUJÍCÍHO.
účinkující:
Trio CANTO CORNO E ORGANO
Radka Kyralová – mezzosoprán, Tomáš Kyral – lesní roh , Věra Trojanová – varhany
H. PURCELL
Voluntary v F-dur pro lesní roh a varhany
G. F. HANDEL
Aria di Cesare z opery Giulio Cesare
Ch. W. GLUCK
Che faro senza Euridice z opery Orfeus a Euridica
J. S. BACH
Preludium a Fuga a-moll BWV 543 pro varhany
G. CACCINI
AVE MARIA pro mezzosoprán a varhany
W. A. MOZART
GLORIA pro mezzosoprán, lesní roh a varhany
A. VIVALDI
Koncert b-moll pro varhany (3. věta – Allegro)
F. ŠKROUP
Dobrou noc pro mezzosoprán, lesní roh a varhany
F. A. ROSSLER-ROSETTI
Rondo Es-dur pro lesní roh a varhany
C. FRANCK
PANIS ANGELICUS pro mezzosoprán, lesní roh a varhany
Piece Heroique pro varhany
(změna programu a účinkujících vyhrazena)
účinkující:
Trio CANTO CORNO E ORGANO
Radka Kyralová – mezzosoprán, Tomáš Kyral – lesní roh, Věra Trojanová – varhany
H. PURCELL Voluntary v F-dur pro lesní roh a varhany
G. F. HANDEL Aria di Cesare z opery Giulio Cesare
Ch. W. GLUCK Che faro senza Euridice z opery Orfeus a Euridica
J. S. BACH Preludium a Fuga a-moll BWV 543 pro varhany
G. CACCINI AVE MARIA pro mezzosoprán a varhany
W. A. MOZART GLORIA pro mezzosoprán, lesní roh a varhany
A. VIVALDI Koncert b-moll pro varhany (3. věta – Allegro)
F. ŠKROUP Dobrou noc pro mezzosoprán, lesní roh a varhany
F. A. ROSSLER-ROSETTI Rondo Es-dur pro lesní roh a varhany
C. FRANCK PANIS ANGELICUS pro mezzosoprán, lesní roh a varhany
C. FRANCK Piece Heroique pro varhany
(změna programu a účinkujících vyhrazena)