Nové Město na Moravě je významným lyžařským střediskem Vysočiny pro běžky i sjezdové lyžování. V areálu u hotelu SKI se každoročně konají nejvýznamnější světové závody v běhu na lyžích a biatlonu. Harusův kopec skýtá příležitosti pro sjezdové lyžování.
Na vrchol sjezdovky na Harusově kopci v nadmořské výšce 741 m je možné se dostat sedačkovou lanovkou. Pro děti je zde k dispozici malý vlek a lyžařská škola.
Technické zasněžování svahu, večerní osvětlení, prostorné parkoviště a občerstvení je samozřejmostí.
Okolí Nového Města na Moravě je rájem pro běžecké lyžaře. Z areálu u hotelu SKI vybíhají severním směrem upravované a značené turistické lyžařské tratě v celkové délce přes 100 km.
a horním toku řeky Sázavy, v samém srdci Českomoravské vysočiny, leží v překrásné přírodní scenérii chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy město Žďár nad Sázavou. Původní tržní osada založená na staré zemské stezce je ve svých počátcích úzce spjata se založením zdejšího kláštera řádu cisterciáků v roce 1252. Ovšem teprve roku 1607 bylo městečko povýšeno na město. Současný Žďár nad Sázavou je hostitelem hudebních koncertů (Concentus Moraviae a České sny - mezinárodní hudební projekt pod záštitou Magdaleny Kožené a Václava Havla). Turistům nabízí díky své výhodné poloze celou řadu nejrůznějších druhů aktivního odpočinku s využitím mnoha cykloturistických tras.
OKOLÍ LÁKÁ NA PROCHÁZKY, BĚŽECKÉ LYŽOVÁNÍ I NENÁROČNÉ SJEZDOVÉ LYŽOVÁNÍ
Běžky v okolí:
Vysočina Arena – místo konání světových závodů v běhu na lyžích a biatlonu
http://www.sklnmnm.cz/
Areál Vysočina Arena v Novém Městě na Moravě je známý nejen na poli běžeckého lyžování, ale také biatlonu a MTB. V areálu u hotelu Ski se každoročně konají nejvýznamnější světové závody v běhu na lyžích a biatlonu.
Lyže se v okolí Nového Města na Moravě objevily již kolem roku 1890, na prvních prý jezdil lesní revírník
Rudolf Gabessam z Fryšavy. Ten brzy našel množství nadšených následovníků, a tak se z Nového Města na Moravě stalo lyžařským centrem Vysočiny. Tradice pořádání závodů sahá až do roku 1910, kdy se v Novém Městě na Moravě konaly první veřejné závody. V roce 1934 se poprvé závodilo o
Zlatou lyži a od roku 1981 se Zlatá lyže nepravidelně stávala součástí světových pohárů v běhu na lyžích. Postupně Nové Město na Moravě rozšiřovalo svůj sportovní záběr.
V okolí Vysočina Areny (dřívější název areál Zlatá lyže) jsou stovky udržovaných turistických tras pro běžkaře. Milovníci sjezdového lyžování a snowboardingu mohou využít sjezdovku na
Harusově kopci. V létě se
bruslařům a lyžařům na kolečkových lyžích nabízí 450 m dlouhý asfaltový okruh, ke kterému přiléhá 150 m dlouhé trestné kolečko. Milovníci
cross country se mohou projet
lesem Ochoza, okruh je dlouhý 4,7 km s převýšením 260 m a najdete zde několik překážek pro cross country
Navštivte "fungl" nové MUZEUM:
Zažijte Zámek ve Žďáru nad Sázavou
http://www.zamekzdar.cz
/
Vydejte se s námi na cestu, kterou prošel areál bývalého cisterciáckého kláštera a nynějšího zámku během uplynulých téměř osmi století.
Celý příběh se začal psát již v polovině 13. století, kdy mniši cisterciáci založili v hlubokých žďárských hvozdech zakladatelský klášter. Nový směr a dynamiku přineslo 18. století a působení opata Vejmluvy, který spolu se stavitelem Janem Blažejem Santini-Aichlem vdechl areálu nový život. Na jeho pokyn Santini vystavěl své vrcholné dílo, poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře, který je památkou UNESCO. Za josefinských reforem v roce 1784 byl klášter zrušen apostupně upravován na zámek. V 90. letech 20. století byl žďárský zámek navrácen rodině Kinských.
Nyní cesta pokračuje vznikem nových expozic, které kombinují imersivní a zážitkové prvky s exponáty zapůjčenými z významných českých institucí. Zažijte s námi jedinečnou atmosféru týkající se historie, života, tvořivosti a krásné žďárské přírody.
.
Zelená hora - poutní kostel sv. Jana Nepomuckého u Žďáru nad Sázavou
http://www.zelena-hora.eu/
Kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře ve Žďáru nad Sázavou je národní kulturní památka zapsaná na Seznamu světového dědictví UNESCO. Byl postaven na začátku 20. let 18. století a je nepochybně nejosobitějším dílem J. B. Santiniho Aichla.
Smyslem stavby, kterou financoval zdejší cisterciácký klášter, bylo především oslavit Jana Nepomuckého, jako mocného patrona a světce, jehož blahořečení a svatořečení spadá právě do doby založení kostela. Samotný kostel je protkán symbolikou číslovky pět, která vychází z legendy o Janu Nepomuckém. Tak např. půdorys kostela je ve tvaru pěticípé hvězdy, kostel má pět východů, pět oltářních výklenků, dvakrát pět kaplí kolem centrálního prostoru, na hlavním oltáři je pět hvězd a pět andělů. Jedná se o symboliku pěti ran Kristových, ale také pěti písmen v latinském slově “tacui” (mlčel jsem) a především pěti hvězd ve svatozáři mučedníka, které se podle stejné legendy objevily ve Vltavě.
Postranní oltáře jsou zasvěceny čtyřem evangelistům, Janovi s orlem, Markovi se lvem, Lukášovi s býkem a Matoušovi s knihou. Kostel je obklopen hřbitovem a ambity ve tvaru deseticípé hvězdy.