V Jilemnici najdete nejstarší samostatný lyžařský spolek, který organizuje sportovní lyžování již od roku 1894. Navštívit zde můžete Krkonošské muzeum s expozicí počátků českého lyžování nebo Zvědavou uličku s domy posunutými vždy o jednu okenní osu blíž do ulice.
Krkonošské muzeum
Krkonošské muzeum bylo založeno v roce 1891 v souvislosti s prvními přípravami na Národopisnou výstavu československou v Praze. První expozice byla nainstalována na přelomu století v bývalé dívčí škole, později se muzeum několikrát stěhovalo a od roku 1953 sídlí v bývalém zámku hrabat Harrachů. Již v roce 1929 vznikly zárodky tří dnešních expozičních bloků:
- Expozice historicko-etnografická
Sleduje především historický vývoj západních Krkonoš od počátků velké kolonizace ve 13. století. Unikátní místo zaujímá kolekce 33 pohřebních štítů z 1. poloviny 19. století a jedinečná lněná příze z přelomu 18. a 19. století - 296 m ručně předeného vlákna váží pouze jediný gram. Z lidové kultury je zajímavá bohatá kolekce lidového nábytku a zejména krkonošské betlémy. Nejobdivovanější je jedinečný mechanický ozvučený betlém z let 1883-1913, dílo ředitele dívčích škol Jáchyma Metelky. 142 pohyblivých figurek tu vytváří 350 různých, velmi přirozených pohybů a vše přes jediný stroj pohání jediné závaží. Zbylá tři závaží slouží pouze zvukovým efektům. Pozornost je věnována také šlechtickému rodu Harrachů, zejména Janu hraběti Harrachovi.
Založena byla roku 1956 u příležitosti nedožitých 90. narozenin Františka Kavána (1866-1941). Malíř se narodil ve Víchovské Lhotě u Jilemnice a rodný kraj zůstal trvale zapsán v jeho duši i díle. V letech 1889-95 studoval na pražské malířské akademii u Julia Mařáka. Pod jeho vedením rychle vyrostl v prvořadého krajináře a většina děl z té doby patří dnes ke zlatému fondu české krajinomalby. Slavný Podmrak malovaný ve Víchovské Lhotě roku 1894 byl o šest let později na Světové výstavě v Paříži oceněn zlatou medailí.
- Bílou stopou – kapitoly z dějin českého lyžování do roku 1938
Navštívit můžete také novou lyžařskou expozici Bílou stopou – kapitoly z dějin českého lyžování do roku 1938. Expozice zachycuje vývoj lyžování od zavedení lyží do českých zemí až do roku 1938. Pozornost je věnována také německému lyžování v Čechách. Vše je zarámováno do evropského kontextu. Expozice je součástí rozsáhlého projektu Expozice muzea v památkově chráněném objektu čp. 1 – Jilemnice, v rámci něhož město Jilemnice zrekonstruovalo budovu bývalého zámeckého pivovaru. K nejoblíbenějším exponátům patřímohutné selské saně, dále pak saně rohačky. Velmi cenné jsou samozřejmě nejstarší lyže, jedinečné kolorované snímky z konce 19. století a medaile, jež svou krásou připomínají šperky. Působivé jsou např. figuríny v dobovém lyžařském oblečení. V expozici se promítá také sedmiminutový němý film z roku 1926, který skvěle zachycuje velké lyžařské závody v Jilemnici.